اقامت پرتغال

مهاجرت به پرتغال راهنمای کامل اخذ اقامت پرتغال

افراد بین المللی که مایل به کار و اقامت بیش از 90 روز در پرتغال هستند می توانند برای اجازه اقامت پرتغال درخواست دهند. اجازه اقامت پرتغال معمولا طولانی مدت است، از یک سال تا سه سال. بسته به دلیل مهاجرت به پرتغال و مدت زمانی که قصد اقامت دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت انواع مختلفی از مجوزها باشید.
مجوز اقامت پرتغال چیست؟

اجازه اقامت پرتغال یک مجوز رسمی است که به اتباع کشورهای ثالث اجازه کار و زندگی در پرتغال را می دهد. به طور کلی، پرتغال دو نوع مختلف مجوز صادر می کند:

ویزاهای مهاجرت پرتغال
مجوزهای اقامت پرتغال

ویزاهای مهاجرت به پرتغال

این ویزاها همیشه کوتاه مدت هستند، معمولا فقط 3 یا 4 ماهه. آنها توسط سفارت پرتغال تنها به این منظور صادر می شوند که به متقاضی اجازه ورود به پرتغال را قبل از ثبت نام به عنوان مقیم بدهد. هنگامی که یک خارجی با ویزای اقامت خود وارد پرتغال می شود، چهار ماه فرصت دارد تا در خدمات مهاجرت و مرزها (SEF) ثبت نام کند تا اجازه اقامت پرتغال خود را دریافت کند.
مجوزهای مهاجرت به پرتغال

این مجوزها موقتی هستند و معمولاً برای یک سال اعتبار دارند و بسته به مدت زمانی که متقاضی باید در پرتغال بماند، سالانه قابل تمدید است. دارندگان مجوز موقت زمانی که حداقل پنج سال در پرتغال زندگی کرده باشند می توانند به اجازه اقامت دائم تغییر کنند.

مجوزهای مهاجرت به پرتغال دائمی برای کسانی که مایل به ادامه زندگی نامحدود در پرتغال هستند در دسترس است. کسانی که قصد انجام این کار را ندارند می توانند به تمدید مجوز موقت خود ادامه دهند.

انواع مجوزهای اقامت پرتغال و مهاجرت به پرتغال

در اینجا لیستی از انواع مختلف مجوزهای اقامت پرتغال آمده است:

اجازه اقامت برای مقاصد کار.
اجازه مهاجرت به پرتغال برای مقاصد تحصیلی.
اجازه اقامت برای الحاق خانواده.
اجازه اقامت ویژه

مجوز مهاجرت به پرتغال برای کار

اگر شغلی را در پرتغال تضمین کرده باشید، می توانید مجوز اقامت پرتغال برای کار دریافت کنید. برای واجد شرایط بودن برای این اجازه اقامت، موقعیت شغلی مورد درخواست شما باید توسط یک تبعه اتحادیه اروپا در ماه گذشته پر نشده باشد.

هنگامی که می خواهید برای مجوز درخواست دهید، کارفرمای شما باید درخواست مجوز کار را در اداره کار پرتغال آغاز کند. پس از آن، در سفارت محلی در کشور محل اقامت خود برای ویزا درخواست می دهید.

هنگامی که ویزای اقامت پرتغال (ورودی) به شما اعطا شد، باید به پرتغال سفر کنید، جایی که می توانید برای اجازه اقامت پرتغال در خدمات مهاجرت و مرزها (SEF) درخواست دهید. اولین اجازه اقامت شما برای یک سال صادر می شود، اما با توجه به نیاز شما و قرارداد کاری شما قابل تمدید است.

از نظر مجوز کار بسته به کاری که انجام خواهید داد انواع مختلفی وجود دارد: مهاجرت به پرتغال

ویزای کار برای کارگران ماهر.
ویزای کار برای کارگران با مهارت بالا.
ویزای کار برای خوداشتغالی.
ویزای کار برای فعالیت های فرهنگی
ویزای “تکنولوژیکی”.
ویزای کار برای تدریس

ببینید: ویزای کار پرتغال
مجوز مهاجرت به پرتغال برای مقاصد تحصیلی

اجازه اقامت پرتغال برای دانشجویان در پرتغال به دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا که در یک موسسه آموزشی در پرتغال پذیرفته شده اند داده می شود. این مجوز همچنین به مدت یک سال معتبر است و می تواند هر سال برای مدت برنامه تحصیلی شما تمدید شود.

اگر می خواهید پس از پایان تحصیلات خود در پرتغال بمانید، باید شغلی داشته باشید تا بتوانید به ویزای کار پرتغال بروید.

مجوز مهاجرت به پرتغال برای الحاق خانواده

اگر می خواهید برای پیوستن به یکی از اعضای نزدیک خانواده که مقیم پرتغال یا شهروند هستند، مهاجرت پرتغال کنید، باید برای این نوع اجازه اقامت اقدام کنید. یکی از اعضای خانواده شامل:

یک همسر یا یک شریک ثبت نام شده.
کودک خردسال (بیولوژیکی یا فرزندخوانده).
کودکی در سنین بالا اما وابسته به مقیم پرتغال است.
اولاد مستقیمی که به ساکن وابسته است.

این مجوز برای مدت زمانی مشابه با مجوز اقامت پرتغال یک مقیم پرتغال معتبر است. در مواردی که 5 سال ازدواج کرده اند، مجوز ابتدا دو سال اعتبار دارد و سپس هر سه سال یکبار قابل تمدید است. دارندگان این مجوز می توانند آزادانه در پرتغال کار و تحصیل کنند و پس از پنج سال می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

ببینید: ویزای خانوادگی پرتغال
مجوز اقامت ویژه برای پرتغال

اجازه اقامت پرتغال را می توان بر اساس برخی شرایط خاص صادر کرد. همه اینها به موقعیت منحصر به فرد متقاضی بستگی دارد، با این حال، برخی از رایج ترین انواع مجوزهای اقامت در شرایط خاص عبارتند از:

اجازه اقامت برای افرادی که از شرایط بهداشتی رنج می برند که نیاز به مراقبت های پزشکی طولانی مدت دارند.
مهاجرت به پرتغال برای افرادی که خدمت سربازی را در نیروهای مسلح پرتغال گذرانده اند.
مهاجرت به پرتغال برای خردسالان متولد شده در قلمرو ملی از والدین خارجی که دارای مجوز اقامت هستند.
اجازه اقامت فرزندان دارندگان مجوز اقامت که به سن بلوغ رسیده اند و از سن 10 سالگی به طور منظم در قلمرو ملی باقی مانده اند.
مهاجرت به پرتغال برای افراد سنی که در قلمرو ملی متولد شده اند و هرگز قلمرو را ترک نکرده اند یا از قبل از 10 سالگی در پرتغال مانده اند.

شرایط مجوز اقامت پرتغال

این مدارکی است که باید هنگام درخواست اجازه اقامت پرتغال تهیه کنید:

پاسپورت معتبر.
دو عکس هویتی اخیر
فرم درخواست (زمانی که در ابتدا برای ویزای اقامت خود اقدام می کنید).
ویزای اقامت معتبر (ویزای 3-4 ماهه قبل از درخواست مجوز).
شواهدی مبنی بر تمکن مالی کافی.
مدرک اقامت.
بیمه درمانی یا شواهدی که او تحت پوشش خدمات بهداشت ملی است.
گواهی خانواده (در صورت وجود).
گواهی کیفری
رضایت والدین (در صورت وجود).
قرارداد استخدام.
نامه پذیرش از دانشگاه (ویزای دانشجویی).
شهریه پرداخت شده (ویزای دانشجویی).

لطفاً به یاد داشته باشید که اسناد شما باید به انگلیسی یا پرتغالی ترجمه شوند، اگر قبلاً ترجمه نشده باشند، و برخی از اسناد ممکن است نیاز به قانونی داشته باشند. قبل از درخواست حتما با سفارت چک کنید.

چگونه برای اجازه اقامت پرتغال اقدام کنیم؟

نحوه درخواست اقامت پرتغال به این صورت است:

برای اجازه اقامت پرتغال اقدام کنید.

برای ویزای مهاجرت پرتغال اقدام کنید

قبل از درخواست برای مجوز، ابتدا به ویزای اقامت نیاز دارید که به شما اجازه می دهد برای دریافت مجوز اقامت وارد پرتغال شوید. ویزای اقامت پرتغال چهار ماه اعتبار دارد و اجازه ورود دوبل را می دهد. زمان پردازش ویزای اقامت 60 روز است.

شما باید درخواست خود را در سفارت/کنسولگری پرتغال در کشور خود تسلیم کنید. قبل از اینکه این کار را انجام دهید، باید از سفارت وقت بگیرید، می توانید یک ایمیل بنویسید یا شخصاً برای تعیین وقت به سفارت مراجعه کنید.

مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز و فرم درخواست ویزا را قبل از تحویل درخواست خود جمع آوری کرده اید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که برای مصاحبه در سفارت بنشینید.

در مواردی که می خواهید برای اجازه اقامت بر اساس کار یا الحاق خانواده درخواست دهید، کارفرما و عضو خانواده شما باید درخواست اولیه خود را در SEF یا مقامات کار پرتغال برای شما ارسال کنند. در این مورد، شرایط درخواست بسته به اینکه ویزای کار پرتغال یا ویزای خانوادگی می خواهید متفاوت است.
برای اجازه مهاجرت پرتغال اقدام کنید

پس از دریافت ویزای اقامت، می توانید آزادانه وارد پرتغال شوید و سپس برای اجازه اقامت خود اقدام کنید. شما باید در SEF برای اجازه اقامت خود درخواست دهید و همچنین برای شماره تامین اجتماعی خود در یک اداره ثبت نام ثبت نام کنید.

فراموش نکنید که تنها چهار ماه تا پایان اعتبار ویزای اقامت خود فرصت دارید. قبل از آن زمان باید به SEF و اداره ثبت مراجعه کنید.
مزایای مهاجرت به پرتغال

شما به عنوان دارنده مجوز اقامت پرتغال چندین مزیت دارد:

دسترسی بدون ویزا به EEA/EU و منطقه شنگن.
دسترسی به نیروی کار.
دسترسی نامحدود به آموزش
دسترسی به سیستم مراقبت های بهداشتی پرتغال
مزایای بیکاری (در صورت از دست دادن شغل).
گزینه ای برای آوردن سایر اعضای خانواده.
گزینه تبدیل شدن به یک شهروند پرتغالی.

مدت زمان مجوز اقامت پرتغال چقدر است؟

اولین مجوز اقامت پرتغال معمولا یک سال اعتبار دارد. شما باید مجوز خود را سالانه تمدید کنید و پس از سال اول، مجوز شما ممکن است به یک مجوز دو ساله تمدید شود.

پس از پنج سال مجوز اقامت موقت، می توانید به اجازه اقامت دائم تغییر دهید.

اجازه اقامت پرتغال برای مقاصد تحصیلی برای همان مدت برنامه تحصیلی شما معتبر است، اما شما باید آن را سالانه تمدید کنید و پس از اتمام برنامه تحصیلی، مجوز شما دیگر معتبر نیست. شما نمی توانید با مجوز دانشجویی به اقامت دائم تغییر دهید.

مجوز اقامت پرتغال برای شهروندان بریتانیا (پس از برگزیت)

اتباع بریتانیایی مقیم پرتغال پس از برگزیت از توافقنامه خروج سود خواهند برد. این توافقنامه که توسط بریتانیا و اتحادیه اروپا امضا شده است، در مورد تعدادی از مقررات و سیاست های جدید در مورد چندین موضوع از جمله تجارت و آزادی رفت و آمد اتباع بریتانیا در منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا بحث می کند.
دارندگان مجوز اقامت در دوره انتقال

توافقنامه خروج از اتباع بریتانیا از حق داشتن اقامت پرتغال حتی پس از برگزیت محافظت می کند. اجازه‌های اقامت جدید برای اتباع بریتانیا صادر شد که جایگزین گواهی‌های ثبت‌نام صادر شده توسط تالارها و گواهی‌ها یا اقامت دائم صادر شده توسط SEF شد. مجوزهای جدید قبل از 31 دسامبر 2020 معتبر شدند، که وضعیت دارنده را به عنوان ذینفع از توافقنامه خروج تأیید می کرد.

اتباع بریتانیایی که دارای مجوز اقامت بودند باید برای مبادله مجوزهای قبلی خود به صورت آنلاین از طریق وب سایت SEF درخواست می کردند.
درخواست برای اجازه اقامت پرتغال پس از دوره انتقال

اتباع بریتانیایی که مجوز قبلی نداشته اند اما مایل به درخواست اقامت پرتغال پس از 1 ژانویه 2021 (پایان دوره انتقال) هستند، باید از طریق روند عادی در SEF برای دریافت مجوز اقدام کنند.
کارگران فرامرزی

افرادی که در بریتانیا زندگی می کنند اما در پرتغال کار می کنند، همچنین به عنوان کارگران “برون مرزی” شناخته می شوند، می توانند در پرتغال به کار خود ادامه دهند زیرا حقوق آنها به عنوان مرزی توسط توافقنامه خروج محافظت می شود.

با این حال، به عنوان یک کارگر فرامرزی، باید یک ایمیل به مقامات ذیصلاح ارسال کنید و گواهینامه ای بخواهید که وضعیت شما به عنوان کارگر فرامرزی را ثابت کند و اینکه شما آزاد هستید به سراسر کشورها سفر کنید.
هزینه مجوز اقامت پرتغال چقدر است؟

هزینه اجازه اقامت پرتغال 84 یورو است. هر بار که آن را تمدید می کنید باید هزینه ای نیز بپردازید، این هزینه به نوع اقامت شما بستگی دارد.
اجازه اقامت برای شهروندی پرتغال

پس از اقامت طولانی مدت در پرتغال می توانید برای شهروندی پرتغال اقدام کنید. پس از پنج سال زندگی با مجوز اقامت موقت، می توانید برای اجازه اقامت دائم و یک یا دو سال بعد می توانید برای شهروندی اقدام کنید.
اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری همچنین به عنوان “ویزای طلایی پرتغال” شناخته می شود، راهی برای دریافت اقامت شما با سرمایه گذاری مقداری پول در پرتغال، معمولاً در ملک است. مقدار آن بسته به نوع سرمایه گذاری که قصد انجام آن را دارید متفاوت است، برای مثال، اگر قصد خرید ملک دارید، باید حداقل 500000 یورو سرمایه گذاری کنید.

هنگامی که معیارهای ویزای طلایی را برآورده می کنید، یک مجوز اقامت دریافت می کنید که معمولاً در ابتدا یک سال اعتبار دارد و سپس می توانید پس از دو سال مجوز را تمدید کنید. پس از اتمام 5 سال زندگی در پرتغال می توانید برای شهروندی اقدام کنید. الزامات اقامت تحت ویزای طلایی به اندازه روند عادی درخواست برای اجازه اقامت یا شهروندی سختگیرانه نیست.