مهاجرت به بلژیک

مجوز اقامت بلژیک کارتی است که برای اتباع خارجی که می خواهند برای مدت معین یا نامحدود در بلژیک زندگی کنند صادر می شود. در حالی که شهروندان اتحادیه اروپا باید تنها پاسپورت خود را هنگام مهاجرت به بلژیک ارائه دهند، مهاجران کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید برای کارت اجازه اقامت اقدام کنند.
انواع مجوزهای اقامت بلژیک

دو نوع اجازه اقامت وجود دارد که هر دو به شما اجازه می دهند بیش از 90 روز در بلژیک بمانید:
شرح نوع اجازه اقامت
اجازه اقامت موقت بلژیک اگر می خواهید بیش از سه ماه در بلژیک بمانید، باید برای یک ویزای طولانی مدت (معروف به ویزای D) برای اقامت موقت درخواست دهید. این اجازه اقامت به شما اجازه می دهد تا حداکثر پنج سال در بلژیک تحصیل، کار و زندگی کنید.
اجازه اقامت دائم بلژیک پس از پنج سال زندگی در بلژیک، می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. اقامت طولانی مدت به شما این امکان را می دهد که با همان حقوقی که اتباع بلژیکی دارند به طور نامحدود در کشور بمانید. پنج سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.

مجوز اقامت موقت بلژیک

اگر می خواهید بیش از 90 روز در بلژیک بمانید، باید برای اجازه اقامت موقت در کشور خود درخواست دهید. به این ویزای D نیز گفته می شود. انواع مجوزهای مهاجرت به بلژیک و اقامت موقت بلژیک عبارتند از:

اجازه اقامت برای کار.
مهاجرت به بلژیک از طریق اجازه اقامت برای تحصیل.
اجازه اقامت برای اتحاد خانواده.

مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت بلژیک

اینها اسناد رایجی هستند که باید هنگام درخواست اجازه اقامت موقت به مقامات بلژیک ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای طولانی مدت. شما باید فرم درخواست را دانلود کرده، پرینت کرده و پر کنید.
پاسپورت معتبر. تا زمانی که قصد اقامت در بلژیک را دارید باید پاسپورت معتبر داشته باشید.
دو عکس پاسپورتی یکسان از شما. شما باید دو عکس داشته باشید که اخیراً گرفته شده اند و باید مطابق با شرایط عکس ویزای شینگن باشند.
بیمه سلامت. شما باید برای مدتی که در بلژیک اقامت خواهید داشت، پوشش بیمه درمانی داشته باشید.
وضعیت مدنی. شما باید هر گونه سند وضعیت مدنی مانند ازدواج یا گواهی تولد را به همراه داشته باشید.
مدرک اقامت شما در بلژیک. باید مدرکی به همراه داشته باشید که ثابت کند در بلژیک جایی برای اقامت دارید. میتونه باشه:
اجاره آپارتمان.
دعوت به اقامت با یکی از اعضای خانواده یا دوست.
خوابگاه دانشجویی.
و غیره.
اثبات تمکن مالی شما شما باید ثابت کنید که پول کافی برای سفر به بلژیک دارید. میتونه باشه:
صورت حساب بانکی شخصی
مدرکی مبنی بر اینکه شما شاغل هستید.
سندی که کارفرمای شما به شما پول پرداخت کرده است.
اثبات رفتار خوب شما توسط پلیس محلی شما. شما باید با مدرک ثابت کنید که محکومیت کیفری ندارید.

هزینه های مهاجرت به بلژیک و اجازه اقامت موقت بلژیک

هزینه های مجوز اقامت بلژیک موقت عبارتند از:
نوع هزینه اجازه اقامت
اقامت موقت (ویزای D) 180 یورو
گواهی اقامت 20 یورو
چگونه برای اجازه اقامت بلژیک ثبت نام کنیم؟

پس از ورود به بلژیک، هشت روز فرصت دارید تا اجازه اقامت خود را در Stadskantoor (اداره شهر) ثبت کنید. باید این مدارک را به همراه داشته باشید:

پاسپورت ملی شما
یک عکس اخیر از شما در اندازه پاسپورت، یا می توانید در غرفه عکس در اداره شهر عکس بگیرید.
مدارک مورد نیاز شما مانند گواهی ازدواج، شناسنامه و … بسته به وضعیت مهاجرت شما.
قرارداد اجاره یا سایر مدارک اقامتی.

در صورت نیاز به آوردن مدارک اضافی حتما با Stadskantoor (اداره شهر) تماس بگیرید.
آیا می توانم مجوز اقامت بلژیک را تمدید کنم؟

بله، شما می توانید مجوز اقامت بلژیک خود را با ارائه مدارک مورد نیاز با توجه به وضعیت اقامت خود تمدید کنید:

اگر بر اساس قرارداد میزبان در بلژیک کار می کنید: باید یک قرارداد میزبان جدید ارسال کنید.
اگر بر اساس یک مجوز در بلژیک کار می کنید: برای تمدید اجازه اقامت خود به تایید اداره مهاجرت نیاز دارید.
اگر در بلژیک تحصیل می کنید: باید مدارک زیر را ارسال کنید:
پاسپورت ملی یا کارت شناسایی شما. آنها باید معتبر باشند.
ثبت نام جدید دانشگاه شما
فرم استاندارد پیشرفت تحصیلی که دانشگاه ارائه می کند.
کارنامه نمرات شما
اثبات تمکن مالی.
مدرکی مبنی بر داشتن بیمه درمانی برای سال تحصیلی آینده.
اگر به دلیل الحاق خانواده در بلژیک زندگی می کنید: باید مدارکی مانند:
اثبات تمکن مالی کافی
پوشش بیمه سلامت برای کل خانواده.
اثبات اینکه شما محکومیت کیفری ندارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مدارک تکمیلی حتما با اداره شهر (استادکانتور) تماس حاصل فرمایید.
آیا می توانم برای اجازه اقامت موقت از داخل بلژیک اقدام کنم؟

بله، اگر در حال حاضر در بلژیک هستید، می توانید برای اجازه اقامت موقت از اداره شهرداری محلی درخواست دهید. شما باید با شهرداری تماس بگیرید، یک قرار ملاقات (در صورت نیاز) تنظیم کنید، مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و در تاریخ قرار خود ارسال کنید.

مجوز اقامت بلژیک دائم

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس حق دارند بلافاصله پس از پنج سال اقامت مداوم در بلژیک، اقامت دائم دریافت کنند. اگر می خواهید کارت اقامت خود را دریافت کنید، باید به اداره شهرداری محلی خود بروید و برای مدرکی که به شما حق اقامت دائم در بلژیک را می دهد، درخواست دهید. این کارت پنج سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیز پس از پنج سال زندگی متوالی در بلژیک مجاز به درخواست اجازه اقامت دائم هستند. با این حال، شما باید برای آن در دفتر محلی خود درخواست دهید. آنها درخواست شما را برای بررسی به اداره مهاجرت ارسال می کنند. در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست، کارت اقامت را دریافت خواهید کرد. پس از پنج سال، می توانید کارت اقامت دائم خود را تمدید کنید، اما نیازی به ارائه درخواست جدید ندارید.
انواع اقامت بلژیک دائم

اگر پنج سال در بلژیک زندگی کرده اید، واجد شرایط اقامت دائم هستید. بسته به ملیت و وضعیت خود، می توانید یکی از کارت های اقامت دائم زیر را دریافت کنید:

کارت های E+ و F+. فقط برای اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس اعمال شود.
کارت های B، C و D. فقط برای اتباع غیر اتحادیه اروپا اعمال شود.

شما باید بفهمید که کدام یک برای شما کاربرد دارد:
توضیحات را تایپ کنید
کارت اقامت الکترونیکی نوع E+. شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس پس از پنج سال زندگی در بلژیک به طور خودکار این کارت را دریافت خواهند کرد. اگر کارت E+ را داشته باشید، در سازمان ثبت احوال ثبت نام می کنید.
کارت اقامت الکترونیکی نوع F+. اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا بلافاصله پس از پنج سال زندگی مداوم در بلژیک، کارت نوع F+ را دریافت خواهند کرد.
کارت الکترونیکی اقامت نوع B. اگر به مدت پنج سال به طور قانونی در بلژیک زندگی و کار کرده باشید، مجاز به دریافت کارت الکترونیکی نوع B هستید. این کارت به شما امکان می دهد برای مدت یک سال در خارج از کشور بمانید. اگر از این غیبت یک ساله تجاوز نکنید، می توانید بدون از دست دادن حقوق اقامت خود به بلژیک بازگردید. دارندگان نوع B در رجیستری خارجی ها ثبت می شوند.
کارت اقامت الکترونیکی نوع C بعد از اخذ نوع B می توانید برای نوع C اقدام کنید که به شما حق تاسیس می دهد. به عنوان دارنده اقامت نوع C، دیگر لازم نیست در دفاتر ثبت احوال خارجی ثبت نام کنید، بلکه باید در ثبت احوال ثبت نام کنید. تفاوت این کارت ها در دسترسی به کمک های مختلف رفاه اجتماعی است.
کارت اقامت الکترونیکی نوع D. برای واجد شرایط بودن برای این کارت، باید حداقل ۷۹۳ یورو (به اضافه ۲۶۴ یورو برای افراد وابسته) و بیمه درمانی ماهانه داشته باشید. اگر مجوز D را دارید، می‌توانید حداکثر شش سال متوالی بلژیک را ترک کنید، البته تا زمانی که در آن دوره زمانی در اتحادیه اروپا بمانید. تفاوت بین مجوز D، مجوز B و C در این است که سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز آن را به رسمیت می شناسند.
آیا می توانم در طول درخواست مجوز اقامت بلژیک سفر کنم؟

ویزای ملی بلژیک یک ویزای چند بار ورود است. این بدان معناست که شما می توانید تا زمانی که بلژیک معتبر است، آن را ترک کرده و دوباره وارد شوید. با این حال، مقامات مهاجرت ممکن است از شما بخواهند که در حین رسیدگی به مجوز اقامت خود در این کشور بمانید. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید، باید در مورد حقوق سفر خود پرس و جو کنید.

مهاجرت به بلژیک ورود به بلژیک: ثبت نام و اقامت

هنگامی که به بلژیک می رسید، سه روز فرصت دارید تا ورود خود را در دفاتر اداری شهرداری ثبت کنید. آنها به شما سندی می دهند که مشخص می کند چه زمانی باید بلژیک را ترک کنید. هر کسی که قصد دارد بیش از سه ماه در بلژیک بماند به عنوان مقیم طبقه بندی می شود. پس از ورود خود به بلژیک، هشت روز کاری فرصت دارید تا به اداره شهرداری محلی یا تالار شهر (maison communale/gemeentehuis) بروید تا در ثبت نام خارجی ثبت نام کنید و کارت اقامت خود را دریافت کنید. برای یافتن جزئیات تالار شهر محلی خود، باید با محله ای که در آن زندگی می کنید تماس بگیرید. برای لیست کامل کمون ها اینجا را کلیک کنید.

باید پاسپورت، مجوز کار (در صورت وجود) و عکس پاسپورت خود را همراه داشته باشید. برای شما یک گواهی ثبت نام، و اگر برای مدت زمان مشخصی اقامت دارید یک کارت اقامت A، یا اگر اجازه اقامت نامحدود در بلژیک را دارید، یک کارت اقامت B صادر می شود.

علاوه بر ثبت نام، برای زندگی در بلژیک نیاز به تنظیم جنبه های ضروری مانند حساب بانکی، بیمه درمانی و موارد دیگر دارید. مراحل لازم را در راهنمای ما برای زندگی مهاجرت به بلژیک مشاهده کنید.

تابعیت و اقامت دائم بلژیک پس از مهاجرت به بلژیک

زمانی که به مدت پنج سال در بلژیک زندگی کنید، ممکن است واجد شرایط اقامت دائم بلژیک شوید. برخی از ساکنان نیز در صورت داشتن شرایط خاص می توانند برای تابعیت بلژیکی درخواست دهند. هر دو به شما این امکان را می دهند که تحت شرایطی مشابه با شهروندان بلژیکی به مدت نامحدود، کار یا غیره در بلژیک بمانید.

اگر کارت آبی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارید و برای مدت معینی در جای دیگری در اتحادیه اروپا زندگی کرده اید، این زمان می تواند به حساب پنج سال شما باشد.

لینک مفید