مهاجرت به آلمان

همه اتباع خارجی خارج از اتحادیه اروپا که می خواهند بیش از سه ماه در آلمان بمانند باید اجازه اقامت آلمان (Aufenthaltstitel) را دریافت کنند که در حال حاضر دو نوع از آن وجود دارد. در شرایط خاص، اگر با ویزای معتبر در آلمان هستید، ممکن است بتوانید از اداره محلی خارجیان خارجی (Ausländerbehörde) برای اجازه اقامت درخواست دهید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با دفتر خارجیان محلی تماس بگیرید. (این مهم است که بدانید ویزا واقعاً یک مجوز اقامت آلمان نیست. ویزاها معمولاً برای یک دوره زمانی محدود و برای یک هدف بسیار خاص صادر می شوند و معمولاً دارای شرایط سختگیرانه در مورد مدت اقامت و همچنین تعداد دفعات شما هستند. می تواند آلمان را در طول عمر ویزا ترک کرده و دوباره وارد شود.)

قوانین مهاجرت به آلمان مربوط به مواردی که برای دریافت مجوز اقامت آلمان نیاز دارید ممکن است از مکانی به مکان دیگر و با توجه به وضعیت شما متفاوت باشد. مطمئناً به یک پاسپورت معتبر، چند عکس «بیومتریک»، مدرکی مبنی بر داشتن مکانی برای زندگی، مدرک بیمه درمانی و مدرکی که می‌توانید از خودتان حمایت کنید، نیاز دارید. موارد دیگری که ممکن است به آن نیاز داشته باشید عبارتند از: مدرکی مبنی بر داشتن مهارت حیاتی، مدرکی مبنی بر اینکه متاهل هستید، مدرکی مبنی بر اینکه دارای امکانات مستقل یا حقوق بازنشستگی هستید، گواهی سلامت و گواهی رفتار خوب.

انواع اجازه اقامت آلمان

برای کسانی که می خواهند در آلمان زندگی و کار کنند، سه نوع اجازه اقامت وجود دارد.
اجازه اقامت موقت (Aufenthalterlaubnis)

اجازه اقامت آلمان موقت رایج ترین نوع مجوزی است که برای مهاجران در آلمان صادر می شود. به طور کلی برای یک سال اعتبار دارد و معمولاً تا زمانی که شرایط شما ثابت بماند، قابل تمدید است.

این به هدف اقامت آلمان شما و اطلاعاتی که در درخواست ویزای خود ارائه کرده اید (در صورت ارسال ویزا) مرتبط است. از صفحه مجوزهای اقامت موقت ما دیدن کنید تا در مورد انواع مجوزهای اقامت آلمان موقت که می توانید برای آن درخواست دهید مطلع شوید.
مجوز اقامت دائم (Niederlassungserlaubnis)

پس از اقامت در آلمان برای مدت معینی، همه مهاجرانی که دارای مجوز اقامت هستند، می توانند برای اجازه اقامت دائم درخواست دهند. این معمولاً پنج سال است، اما برای کارگران با صلاحیت بالا یا فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان می تواند کمتر باشد.

مجوز اقامت به شما این حق را می دهد که بدون محدودیت زمانی در آلمان بمانید، و اگر می خواهید برای مدت نامحدود بمانید، آن را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند. ببینید آیا شما واجد شرایط مجوز اقامت آلمان دائم هستید یا خیر.
مراحل درخواست اجازه اقامت آلمان

روند درخواست مهاجرت به آلمان برای اجازه اقامت آلمان می تواند دلهره آور به نظر برسد، به خصوص اگر نمی دانید چه انتظاری دارید. مراحل مختلفی از جمله ثبت نام و اخذ بیمه درمانی وجود دارد که باید قبل از درخواست اجازه اقامت انجام دهید.

برای دریافت تمام اطلاعاتی که در مورد فرآیند درخواست نیاز دارید، از صفحه روند درخواست اجازه اقامت ما دیدن کنید: شرایط لازم برای انواع مختلف مجوز اقامت، مدارکی که نیاز دارید و هزینه های مربوطه.
آیا به مجوز کار و همچنین اجازه اقامت نیاز دارم؟

از دسامبر 2011، روند درخواست مجوز برای کار و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساده شده است. به جای درخواست از نهادهای مختلف برای اجازه زندگی و کار، اکنون یک مجوز واحد هر دو را پوشش می دهد.

با این حال، داشتن مجوز اقامت به طور خودکار به شما این حق را نمی دهد که فعالیت اقتصادی را دنبال کنید. نوع اجازه اقامتی که درخواست می کنید تعیین می کند که آیا شما حق کار دارید یا خیر. اگر به هر دلیلی مطمئن نیستید، مدارکی که همراه با اجازه اقامت خود دریافت می کنید به صراحت نشان می دهد که آیا شما مجاز به کار هستید یا خیر.
اگر درخواست اجازه اقامت آلمان من رد شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر درخواست شما رد شود، نامه ای دریافت خواهید کرد که در آن دلایل رد کردن توضیح داده شده است. شایع ترین دلیل برای رد، عدم ارائه اسناد تأیید صحیح است. این نامه مراحل بعدی را که باید انجام دهید، از جمله نحوه ارائه درخواست تجدید نظر، در صورت لزوم، توضیح می دهد.
چگونه می توانم مجوز اقامت آلمان خود را تمدید کنم؟

مجوز اقامت موقت در آلمان معمولاً یک سال اعتبار دارد. توجه داشته باشید که اگر مجوز اقامت شما منقضی شده باشد، دفتر اتباع خارجی به طور معمول به شما اطلاع نمی دهد. بنابراین عاقلانه است که تاریخ انقضای مجوز اقامت خود را یادداشت کرده و اقدامات لازم برای تمدید آن را از قبل انجام دهید.

تمدید اجازه اقامت موقت در آلمان تا زمانی که شرایط شخصی شما مانند زمانی باشد که در ابتدا درخواست کرده اید، تا حد زیادی یک امر رسمی است. اگر وضعیت شغلی، تأهل یا مالی شما به طور قابل توجهی تغییر کرد، باید با دفتر خارجیان محلی خود تماس بگیرید تا بررسی کنید که چگونه این وضعیت بر وضعیت اقامت شما تأثیر می گذارد.

تمدید مجوز اقامت آلمان خود بسیار قبل از تاریخ انقضای آن ضروری است تا از اقامت غیرقانونی خودداری کنید که ممکن است به معنای ممنوعیت ورود شما به آلمان در آینده باشد. هزینه تمدید اجازه اقامت بسته به موقعیت مکانی و پیچیدگی پرونده شما معمولاً 50 تا 80 یورو است.

مراحل درخواست اجازه اقامت آلمان
چه با ویزای ملی وارد آلمان شده باشید و اکنون باید آن را به اجازه اقامت تبدیل کنید، یا بدون ویزا وارد شده اید و برای اولین بار است که برای اقامت اقدام می کنید، روند درخواست برای اجازه اقامت می تواند دلهره آور به نظر برسد. این صفحه شما را در تمام مراحل مراحل درخواست اجازه اقامت آلمان راهنمایی می کند.
مراحل لازم قبل از قرار ملاقات درخواست مجوز اقامت شما

برای جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت، چندین مرحله وجود دارد که باید قبل از ارسال درخواست خود انجام دهید.
در دفتر شهروندان محلی خود ثبت نام کنید

یکی از مدارکی که از شما خواسته می شود به عنوان بخشی از درخواست اجازه اقامت ارائه دهید، گواهی ثبت نام شما (Anmeldebescheinigung) است. این سند را می توان به راحتی با شرکت در قرار ملاقات ثبت نام (Anmeldung) در دفتر شهروندان محلی خود (Bürgeramt) دریافت کرد.
بیمه درمانی آلمان را دریافت کنید

برای اکثر درخواست های اجازه اقامت، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد تحت پوشش بیمه درمانی آلمان هستید. بیمه نامه های خارجی معمولاً پذیرفته نمی شوند، بنابراین ممکن است لازم باشد یک بیمه نامه جدید تهیه کنید.
یک حساب بانکی آلمانی باز کنید

اغلب از شما خواسته می شود که توانایی مالی خود را ثابت کنید، به خصوص اگر برای ویزای اتحاد مجدد خانواده درخواست می دهید. یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن ثبات مالی این است که یک حساب بانکی آلمانی باز کنید و پول خود را به آنجا منتقل کنید. از صورت‌حساب‌های بانکی شما می‌توان در اسناد پشتیبان استفاده کرد تا ثابت کند که می‌توانید برای خود و خانواده‌تان تأمین کنید.
یک حساب بانکی مسدود شده باز کنید

اگر بدون ویزا وارد آلمان شده اید و هیچ درآمدی در آلمان ندارید (به عنوان مثال، اگر برای تحصیل یا جستجوی شغل اینجا هستید)، باید قبل از گرفتن اقامت ثابت کنید که منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود دارید. مجوز متداول ترین راه برای اثبات این موضوع، افتتاح حساب مسدود شده (Sperrkonto) است، یک نوع حساب بانکی خاص که شما مبلغی را به صورت یکجا به آن واریز می کنید که سپس در فواصل زمانی ماهانه برداشت می شود.
ارائه درخواست اجازه اقامت

هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید، می توانید درخواست اجازه اقامت خود را به دفتر خارجیان محلی خود (Ausländerbehörde) ارسال کنید. می توانید دفتر محلی خود را در وب سایت اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان بیابید. این مراکز معمولاً بسیار شلوغ هستند و دسترسی محدودی دارند. برای جلوگیری از فراتر رفتن از محدودیت سه ماهه خود، عاقلانه است که در اسرع وقت یک قرار ملاقات رزرو کنید. توجه داشته باشید که برخی از مراکز قرار ملاقات ارائه نمی دهند و فقط یک سرویس Drop-in اجرا می کنند.
فرم های درخواست اجازه اقامت آلمان

معمولاً می توانید نسخه دیجیتال فرم درخواست مجوز اقامت آلمان را در وب سایت دفتر خارجیان محلی خود بیابید. از طرف دیگر، می توانید هنگام قرار ملاقات خود، یک نسخه کاغذی بردارید. معمولاً باید این فرم را از قبل پر کرده و در قرار ملاقات خود به همراه داشته باشید.

مدارک پشتیبان برای اجازه اقامت آلمان

برای درخواست اجازه اقامت موقت خود باید چندین سند ارائه دهید. دفتر اتباع خارجی می‌تواند دقیقاً در مورد آنچه که باید در قرار ملاقات خود بیاورید به شما مشاوره دهد. این معمولاً شامل موارد زیر است:

پاسپورت معتبر
یک عکس بیومتریک فعلی
فرم درخواست تکمیل شده برای اجازه اقامت موقت
گواهی ثبت نام
گواهی بیمه سلامت
اثبات معیشت مطمئن (مانند صورت‌حساب بانکی)
اثبات هدف در آلمان بسته به نوع اجازه اقامتی که برای آن درخواست می کنید، ممکن است لازم باشد مدارک اضافی مانند قرارداد کار، گواهی ثبت نام یا مدرکی مبنی بر برنامه بازنشستگی ارائه دهید. برای اطلاع از آخرین الزامات، با دفتر خارجی خود تماس بگیرید.

در قرار ملاقات شما، مسئول اسناد شما را بررسی می کند و اگر همه چیز درست است، درخواست شما را برای رسیدگی ارسال می کند.
هزینه درخواست اجازه اقامت آلمان

دفتر اتباع خارجی برای رسیدگی به درخواست اجازه اقامت آلمان هزینه ای دریافت می کند. هزینه معمولاً بین 50 تا 110 یورو (برای افراد زیر سن قانونی کمتر)، بسته به مکان و پیچیدگی پرونده شما است. می توانید قیمت های دقیق را با دفتر محلی خود بررسی کنید. در صورت رد درخواست، هزینه های شما مسترد نخواهد شد. توجه داشته باشید که همه دفاتر در آلمان کارت اعتباری را قبول نمی کنند.
زمان پاسخگویی درخواست اجازه اقامت

هنگامی که فرم های شما ارسال شد و هزینه شما پرداخت شد، دفتر خارجی ها درخواست شما را ارزیابی می کند. بسته به نوع اجازه اقامتی که درخواست کرده اید، ممکن است مجبور شوند با آژانس کار فدرال نیز تماس بگیرند. این روند معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد اما در دوره های شلوغ می تواند طولانی تر شود. در این مدت، شما تحت پوشش یک گواهی مبنی بر درخواست مجوز اقامت هستید.
اخذ مجوز اقامت مهاجرت به آلمان

در صورت تایید، اجازه اقامت شما صادر می شود و از شما خواسته می شود برای دریافت آن به دفتر خارجی ها مراجعه کنید. شما باید شخصا آن را تحویل بگیرید. همچنین ممکن است یک کد پین در پست برای شما ارسال شود که باید مجوز خود را دریافت کنید.

از سپتامبر 2011، عنوان اقامت کاغذی با عنوان الکترونیکی “کارت اعتباری” جایگزین شده است. این اجازه اقامت الکترونیکی (eAT) به عنوان یک کارت اعتباری پلاستیکی با یک تراشه حاوی تمام اطلاعات شخصی، عکس پاسپورت و اثر انگشت شما صادر می شود. عناوین مقالات موجود تا 31 آگوست 2021 اعتبار خود را حفظ خواهند کرد.